Tapety w paski – uniwersalny wybór

Redakcja 4 maja 2022

Paski na ścianie – wybór dla każdego wnętrza

Tapety w paski to wybór, który od wielu dekad cieszy się ogromną popularnością oraz opinią uniwersalnego rozwiązania, pasującego praktycznie do każdego stylu.
Pomimo prostego wyglądu, rozmaite kombinacje kolorystyczne oraz szerokości pasów sprawiają, że ten ponadczasowy wzór zapewnia ogromne możliwości aranżacji.

Paski – dlaczego warto postawić na ten wzór?

Siłą tego motywu jest jego wszechstronność. Możliwość wykorzystania pasków zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tradycyjnych sprawia, że jest to chętnie wybierany rodzaj wzoru. Co więcej, pionowe paski optycznie zwiększają wysokość pomieszczenia, co stanowi świetną wiadomość w przypadku niewielkich mieszkań. Z kolei poziome wzory poszerzają wnętrze, co w połączeniu z niskimi i długimi meblami – np. kanapami oraz narożnikami – pomoże stworzyć spójną aranżację salony lub sypialni. Układ i kształt pasków na tapecie – to kolejny obszar zróznicowania, paski o rozmazanych konturach tworzą raczej abstrakcyjne układy, natomiast tapety w paski o wyraźnie zaznaczonych brzegach wręcz odwrotnie – jak na przykład tapeta w poziome paski Burza morska.

Tapety w paski

W jaki sposób dobrać tapety do stylu wnętrza?

Podstawową kwestią w przypadku tapet w pasy jest ich kolor. Tak duży wzór stanowi mocny akcent, wobec którego trzeba dopasować pozostałe elementy wnętrza. W przypadku nowoczesnych wnętrz, gdzie króluje ostry kontrast, dobór jest stosunkowo łatwy – należy postawić na czerń oraz biel. To uniwersalne rozwiązanie, cenione za doskonały wygląd oraz możliwość praktycznie dowolnego doboru mebli i dodatków. Tapeta tego typu będzie się doskonale prezentowała jako tło m.in. dla biurek ze szklanym blatem, telewizorów, nowoczesnych meblościanek oraz rozwiązań modułowych. Skromny minimalizm to również strzał w dziesiątkę podczas urządzania gabinetu oraz miejsca pracy, gdzie nadmiar bodźców mógłby negatywnie wpływać na koncentrację.

Z kolei tapeta scienna utrzymana w pastelowych barwach sprawdzi się lepiej w przypadku bardziej tradycyjnych wnętrz, gdzie rolę dominujących akcentów pełnią imponujące, drewniane meble takie jak łóżka z wezgłowiami, kanap oraz kredensów. Stonowane barwy sprawią, że wnętrze będzie się wydawało cieplejsze oraz bardziej przytulne, przez co warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem zwłaszcza podczas planowania sypialni oraz pokoju dziennego.